Zgrzewarka oporowa do ogniw
PROJEKTY
Przedstawiony projekt nie jest niczym nowym, niemniej jednak postanowiłem wykonać takowe urządzenie na potrzeby własne. Jest to amatorska zgrzewarka, ale w pełni funkcjonalna.
Posiadając parę urządzeń których elementem zasilającym jest pakiet akumulatorów, a nie mogąc nabyć nowych postanowiłem zregenerować akumulatory. W tym celu niezbędne jest urządzenie do zgrzewania, wiec może troszkę teorii..
Celem zgrzania dwóch elementów należy docisnąć elektrody do łączonych elementów i przepuścić prąd elektryczny o dużym natężeniu. Na skutek przepływu prądu na styku elementów łączonych zaczyna wydzielać się ciepło, a to ze względu że na styku panuje relatywnie największa rezystancja. Pod wpływem wydzielającego się ciepła metal zaczyna się uplastyczniać, a po zaniku prądu będąc jeszcze pod naciskiem elektrod następuje krystalizacja i wytworzenie się połączenia w formie zgrzeliny. Parametrami którymi należy się kierować to czas zgrzewania, prąd, oraz rezystancja stykowa łączonych elementów. To tak w wielkim uproszczeniu, zatem do dzieła
Sercem zgrzewarki będzie transformator z odzysku, czyli w tym wypadku z mikrofalówki. Ostrożnie usuwamy uzwojenie wtórne i zastępujemy go 3 zwojami przewodu 25 mm2. Coś takiego jak na załączonym foto. Napięcie robocze na uzwojeniu wtórnym około 2,8 V, a prąd zwarciowy większy od 300A, niestety dysponowałem tylko miernikiem o skali do 300A. Ale upraszczając im większa wartość prądu tym lepiej, krótszy czas zgrzewania.
Teraz potrzeba nam układu sterowania, w moim wypadku to atmega32 z wyświetlaczem, dodatkowo termometr ds18b20. Układ umożliwia sterowanie czasem zgrzewania od 20ms w górę, a termometr mierzy temperaturę transformatora i w przypadku przekroczenia zadanej temperatury załącza wentylator chłodzący. Dodatkowo można zapisać ustawienie czasu zgrzewania na stałe. Nie przedstawiam schematu, ani wsadu do atmegi. Jeżeli ktoś jest zainteresowany budową we własnym zakresie, udostępnię wsad i niezbędne informacje. Dla bardziej leniwych polecam sterownik NE376K, który można nabyć w sieci. Całość zabudowana w uniwersalną obudowę..
Poniżej foto obudowy
Pozostały nam jeszcze elektrody, ja użyłem stopu miedzi o nazwie handlowej ELMEDUR. Jest to stop dedykowany na elektrody zgrzewarek. Elektrody na foto, to pierwsze prototypy, popracuje nad tym.
Dodatkowo zamieszczam przykład, jak widać zgrzewy nie są przebarwione czyli w miarę przyzwoicie. Normalnie wystarczają dwa zgrzewy, czyli 4 punkty - ale że to pierwsze testowe troszkę ich narobiłem, zmieniając czasy zgrzewania :)
Podsumowanie
Całkiem sympatyczne urządzenie, działa poprawnie i powtarzalnie. Dobrze ze zainstalowałem termometr sterujący wentylatorem, przy zgrzewaniu 1 pakietu temperatura podniosła się tylko o 2 stopnie. Trzeba koniecznie zrobić dodatkowo zestaw elektrod cęgowych.
PEPI KOSZALIN 05.10.2015
|